Jak mohu být šťastný?

V životě přichází frustrace. A naše zásadní otázka by měla znít: Jak je mohu využít v pozitivním smyslu? Jakákoliv událost má dvě stránky, vždy. Záleží, z jakého úhlu pohledu se na událost díváme. Připadá vám, že je to celkem ohraná věta či informace? Podstatné věci si můžeme opakovat vícekrát, to není na škodu. 

Často se stává, že se v našem životě stane něco strašného, událost, která bolí a ubližuje. Připadá nám, že jsme na dně. Nic horšího se stát nemohlo, nikdy mi nebylo hůř. Pokud se budeme zaměřovat na detaily své vlastní události, bude nám připadat strašná. Pokud ale otevřeme oči a budeme vnímat, co se kolem nás děje, třeba zjistíme, že někdo z našich přátel zrovna prožívá těžkou situaci, těžší než my sami. A v ten moment nám naše tragédie nepřipadá tak nezvladatelná. 

Trocha utrpení je v našem životě potřebná.

Jak jsme přišli my všichni na svět? Každý z nás? Naše matky zažily utrpení a bolest. Sám porod je utrpení, ale přivádí něco krásného – dar života. Každá matka přesně ví, že zrození jejího dítěte bude bolestivé, a přesto se rozhoduje dobrovolně. Jedna věc je pochopit hodnotu, která pochází z utrpení, a něco zcela jiného je nezapomenout na okamžiky, kdy jsme byli naštvaní nebo frustrovaní. Zpomalte. Pokud zpomalíte, můžete si začít užívat okamžiky radosti. Radost můžeme prožívat v okamžicích, když jsme tady a teď. Bohužel se z tohoto pojmu stal luxus, který si málokdo může v dnešní zrychlené době dovolit. 

Začněte si tedy všímat i těch nejběžnějších situací ve vašem živote. Vychutnejte si dobré jídlo. Poslechněte hezkou hudbu a vnímejte krajinu při příští procházce. Rozvíjejte svou emoční inteligenci a naslouchejte sobě i druhým, třeba zjistíte, že vaše trápení je brnkačkou oproti nelehké události vašeho přítele. 

Napsat komentář